Skip to content

Kasside krooniline neerupuudulikkus

Krooniline neerupuudulikkus tekib kui neerud saavad kahjustada, neerurakud hävinevad ning väheneb neerude võime verest jääkaineid välja filtreerida.

Kassidel esineb neerupuudulikkust kolm korda sagedamini kui koertel. On välja selgitatud, et üle viieteistaastastel kassidel esineb neerupuudulikkust ühel isendil viiest. Sagedasem on see siiamitel ja pärsia tõugu kassidel ning nende ristanditel.

Kroonilise neerupuudulikkuse täpset põhjust on sageli raske, kui mitte võimatu välja selgitada. Põhjuseks võivad olla eelnevad mürgistused, bakteriaalsed põletikud, autoimmuunsed haigused, kaasasündinud haigused, verevarustuse häired neerus, uriini väljavoolu takistus.

See on aja jooksul süvenev haigus, kuid sobiva dieedi ja raviga on kassi elukvaliteeti võimalik hoida.

Neerudel on täita palju tähtsaid rolle nagu verest jääkainete eraldamine, elektrolüütide tasakaalu hoidmine, vererõhu kontrollimine ja vereloomeks vajaliku erütropoetiini tootmine.

Millised on kassi neeruhaiguse märgid?

  • Isu vähenemine (enamikel juhtudel)
  • Kõhnumine (lõppstaadiumis alati)
  • Rasune karvastik, ülekasvanud küüned
  • Tujumuutused, agressiivsus, peitumine
  • Võib esineda oksendamist, kõhukinnisust
  • Võivad tekkida igemepõletik ja suuhaavandid

Enamasti areneb haigus aeglaselt, nii et omanik võib arvata, et tegemist on looma loomuliku vananemisega. Tavaliselt märgatakse esimesena suurenenud joomist ja pissimist, sageli kassid kõhnuvad, nende karvastik on rasune ja tuju halb, ka isu muutub kehvaks ning võib esineda oksendamist, kõht võib kinni minna. Hiljem võivad tekkida igemepõletik ja suuhaavandid. Kuigi sellised tunnused on iseloomulikud paljudele haigustele, tuleks lasta kass loomaarstil üle vaadata, et saaks võimalikult ruttu raviga alustada, eriti kui probleem on neerudes.

Neeruhaiguse kontrolli alla saamine

Lemmikloomaarsti poolt määratud ravi eesmärk on taastada organismi normaalne seisund, viia verest välja sinna kogunenud jääkained, tasakaalustada elektrolüüdid ja happe-aluse tasakaal. Peale kliinikuravi lõppu on oluline toetada neerude tööd. Lisaks võib arst määrata isu suurendavad ja vererõhku alandavad ravimid.

Ravi on eluagne ja seda võidakse muuta vastavalt haigusseisundi muutumisele. Arstivisiitide ja vereproovide sagedus selgub igal konkreetsel juhul eraldi, kuid kindlasti tuleb kohe teada anda kõigist muutustest kassi välimuses, enesetundes ja käitumises.

Neerude säästmiseks on esmatähtis kassi dieedi muutmine.  Neeruhaige kass peab jooma palju ning tihti. Seepärast peab alati olema kättesaadav puhas joogivesi. Erineva kuju ja suurusega veekausse võib panna igasse tuppa, mõnele kassile meeldib jooksev vesi. Pidevalt jooksva veega veekausid on saadaval lemmikloomapoodides.

Eritoit on neeruhaige kassi puhul hädavajalik. Spetsiaalset konservi võib segada sooja veega, et lõhn oleks meelitavam ja kassi veetarbimine suurem.

Õige toitumine pikendab neeruhaige kassi eluiga

On oluline, et vaatamata halvale enesetundele  kass sööks. Neeruhaige toit peaks olema madala proteiinisisaldusega, kuid väga kvaliteetse ja hästiseeduva valguga.

Fosfori ja naatriumisisaldus peavad neeruhaige kassi toidus olema madalad. Asendamatute rasvhapete hulk on suurem, samuti energiasisaldus.

Kodutoiduga on neid tingimusi väga keeruline täita ning lihtsam on kassile anda spetsiaalselt neeruhaigetele välja töötatud ravitoitu, saadaval on erinevaid kuivtoite, pasteete ja tükikesi kallerdises. Siiski on olemas toidulisandid neile, kes kategooriliselt ravitoidust keelduvad.

Kuigi kasside neeruhaigused on ravimatud, saame hoida kassi elukvaliteeti regulaarsete arstikontrollidega ja sobiva toiduga.

Kasside kroonilise neeruhaiguse kohta saab rohkem infot siit: http://www.iris-kidney.com