Skip to content

Ebatiinus

  • Mis on ebatiinus ja miks see tekib?
  • Kas see tekib kõikidel emastel koertel või sõltub see ka tõust, suurusest vms asjaolust?
  • Kas seda esineb ka mõnel teisel tavalisel lemmikloomal?
  • Mis on need sümptomid ja kui kaua need kestavad?
  • Kas ebatiinus kordub pärast iga jooksuaega?
  • Kui kaua see kestab?
  • Mida teha, et looma aidata? 

Ebatiinus on emaste, steriliseerimata koerte normaalne seisund, mis tekib 2 kuud peale jooksuaja lõppu. 

Koertel on säilinud kaugete eellaste valmidus aidata üles kasvatada teiste karjaliikmete kutsikad. Olenemata sellest, kas koer tiinestub või mitte, jääb hormonaalne tase selliseks nagu koer oleks tiine. Ajal, kui tiinus peaks lõppema, tekib piimanäärmetesse piim ja koer hakkab käituma nagu ta oleks saanud kutsikad. Koer võib olla tujukam, isutum, kaal võib tõusta ja esineda oksendamist, samuti võib ta hakata ehitama pesa ja kantseldama mänguasju nagu oma kutsikaid. Enamasti kestab ebatiinus paar nädalat. Aja jooksul muutuvad ebatiinused järjest raskekujulisemaks ja on leitud seos emakapõletiku tekkeriski suurenemisega.

Ebatiinust ei esine kõigil koertel, kuid osadel tõugudel esineb seda rohkem, nagu taksid, saksa lambakoerad, beagled jt. 

Ebatiinuse ajal saab olukorda leevendada koera tähelepanu kõrvalejuhtimisega emaks olemiselt. Pikad jalutuskäigud, söögi piiramine ja lapsendatud mänguasjade ärakorjamine on abiks. Arsti poole on aeg pöörduda, kui koeral tekib piim või piimanäärmed muutuvad kuumaks ja punetavaks. Ebatiinuse ärahoidmine on võimalik koera steriliseerimisega.

Teine ja koera jaoks oluliselt tõsisem probleem, mis võib tekkida jooksuaja järgselt, on emakapõletik. Jooksuajal on emakakael avatud ja bakteritel on võimalus pääseda emakasse. Eelsoodumus emakapõletiku tekkeks on ebaühtlaste vahedega või üldse äärajäänud jooksuajaga koertel. Esimesed märgid emakapõletikust on loidus, vähenenud isu, suurenenud joomine ja urineerimine.  Selliste muutuste korral tuleb koheselt pöörduda loomaarsti poole.